sagopa SND takımı 3. bolum M4y64i10
sagopa SND takımı 3. bolum M4y64i10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Cocuklar Duymasın ! xD Den Gelen Arklarımızın Üye Olmaları Önemle Rica OlunuR..

sagopa SND takımı 3. bolum

YazarMesaj
KÖR CERRAH
VatandaŞ
VatandaŞ

sagopa SND takımı 3. bolum Empty
MesajKonu: sagopa SND takımı 3. bolum   sagopa SND takımı 3. bolum Icon_minitimePaz Şub. 22, 2009 3:22 pm

ahker = Türkce sözlü rap müzik diyoruz ama Türkçe sözlerin arasında yabancı kelime kullanımı da yaygın.Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?

= Türkce rap te mc ´ lerin türkçe - yabancı dil karışımı yapmasına karşıyım ama aralarda kullandığımız bazı kalıplaşmış ,gaza getiren sözcükler var.Bunları backvokallerimde kullanmayı seviyorum ama gidipte başkasına ingilizce söz yazdırıp kendim söylemem mesela.Bence Türkçe rap Türkçe yapılmalı

= Öncelikle rap zaten ingilizce bir kelime olduğu için kalıplaşmış kelimeleri kullanmaktan çekinmiyorum.Biz Türkceyi düzgün kullanmaya çalışıyoruz ve üstüne basa basa söylüyorum Kuvvetmira Türkçeyi en iyi kullanan oluşumdur.

Kolera = Rap zaten Amerika´da doğdu ve bu yüzden kalıplaşmış kelimeleri kullanmak zorundayız ama Türkçe rapte Türkçe kullanılması taraftarıyım.Bende çok nadir kullanıyorum.Dozajı aşmadığı ve anlamı olduğu sürece problem yok.Ama sırf kafiye olsun diye ingilizce kelimeleri yan yana getirip flow yapmak çok abeste iştigal ediyor.

Sagopa = En iyi Türkçe rap sözünü ben yazarım.Dile hakimlikse bunu en iyi ben yaparım.Rap yapıyorsan Türkçeyi iyi cümlelerle insanlara aksettir arada bir yabancı kelime kullan.Bana bazı eleştiriler geliyo " Kendini edebiyatcı zannediyor ondan sonra ingilizce konuşuyor " gibilerinden ama ben bunları hiç kale bile almıyorum bunlar beni çekemeyen insanlar.Türkçeyi doğru kullanalım çünkü çok zengin ve güzel bir dilimiz var.

ahker = Sample olayını değinmek istiyorum.Senin hakkında en çok eleştirilen konulardan biriside çok fazla sample kullandığın.Yeteneğin olmasına rağmen yinede sample kullanmaktan vazgeçmediğin görüşünde olanlar da çoğunlukta.

Sagopa = !!! Şimdi ağır konuşacağım !!! Ben arada birde olsa forumlara girip bakıyorum ve yazılanları okumaya çalışıyorum.Herkeste girip forumlara bakıyor yani. " Benim internette işim yok ,ben 24 saat rap yapıyorum ,albüm için çalışıyorum " kimse kimseyi bunlarla kandırmasın.Herkes paşa paşa oturuyo ve [linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] yazıp foruma bakıyor ve ne yazıldığına bakıyor yada başka sitelere giriyo ve " Vay ibneler ... yazmış " diyo.Ben şahsen diyorum " Vay ibneler böyle yazdınız benim için ".Ama ortada şöyle bir durum var ;Genelde yazılanlar çok ağır oluyor.Benim haketmediğim şey olduğunda ben böyle tepkiler veriyorum.Kim bu densiz diyorum kendi kendime.Mesela bana " çalmış , aynen koymuş " diyorlar pekala rap nasıl çıkmış bak, ilk plağı al ve de ki rapi keşfeden adam hiçkimseden çalmamış ,kendi yapmış.Ben bunun ispatını istiyorum.Gangstar grubu mesela dünyanın en önemli gruplarından çünkü Premier gibi çok önemli bir prodüktörü vardır.Alın ve Premier ´ in nasıl müzik yaptığına bakın.Bana kimi getirirseniz getirin Dr.Dre ,2pac ,Wu Tang her kimi dinliyorsanız getirin ve ben size hangi sampleların kullanıldığını söyleyim.Benim 15 tane defterim var ve bugüne kadar yapılan raplerin hepsinin samplelarını bilirim.Bir tek Dr.Dre nin 96 yılından sonra kendi yaptığı eserler yoğunlukta ama yinede sampledır.Rap sample işidir.Baytar şarkısında hiç sample yoktur mesela o benim el emeği göz nurumdur.Hiç sample yok.

ahker = Peki bu tarzda yani sample olmayan parçalar yapmaya devam edecek misin ?

Sagopa = Tabii ki yapacağım.Şöyle bir olgu oluştu; Sagopa müziği bildiği için bilinmeyen kişilerden alıyo ve bizede yediriyor.Ben bir DJ im benim nota bilgim falan da yok.Müzik aletlerini iyi çalarım ama ben rap yapıyorsam bu iş sample müziğidir.X şarkısında sample kullanmış diyorlar peki şarkı olmuş mu ? olmuş . O zaman hiçkimse yorum yapmasın.Bu işi iyi yapıyorum.Karakan´a ,Cina-i Şebeke´ye ,Erci-E ye bakın.Hepsi Türk müziklerinden sample kullanmıştır.Ben yapınca mı suçlu oluyorum? Ben bir büyücüysem bu da benim sihirimdir.Benim yaptığım şarkılardan herhangi bir tanesini aynı sample versem kim aynı beati yapabilecek ?Bunu başaranı kutlayacağım.Mesela ´in Diyet parçasının sample´ı Kibariye´dendir.Ben aynı sample vereyim ve bana Diyet parçasını çıkartsın birileri.Önemli olan budur.

ahker = Ben biraz da Kafile albümünden bahsetmek istiyorum.Öncelikle Kolera senin " La Kayyüme İllahu " isimli parçan çok derin ve ağır sözler içeriyor.Neden böyle bir parça yapma gereksinimi duydun?

Kolera = Bana soruyorlar zaten La Kayyüme İllahu ne demek diye.Kayyum Allah´ın sıfatlarından bir tanesi ,Varlıkları ayakta tutan yani yeri göğü ayakta tutan manasına geliyor. La Kayyüme İllahu = Allah´tan başka Kayyum ( Ulu , yüce ) yok demektir.Birgün moralim çok bozuktu ve uyuyamadım saat 3 e çeyrek kala kalktım ve nakaratını o vakitte yazdım.Bir anda olmuş bir parça.Parçayı yazmadan önce Allah´ın bana biraz ilham ver demiştim ve sonrasında içime öyle büyğük bir ilham doğdu ki anlatamam bile ve bu sayede bu parçayı yazdım.Normalde yaz aylarında çıkmış bir albüm için bu parça ağır tabii ki.İnsanların bu parçayı her zaman dinleyemeyeceğini çok iyi biliyorum ağır bir parça.Ama seve seve koydum.Aslında ben bu parçayı solo albüme koymayı düşünüyordum ama Kafile ´ye nasip oldu.Mesela "Bu parça ne bari ilahi yapsaydı diyenler de var " bunu da suikast´ de okudum.Şimdi şöyle bir durum var eğer beni eleştireceklerse rapimi eleştirsin yada ne bileyim başka şarkıları eleştirsin.Bi kere bu şarkıda Allah´ın adı geçiyor ve sükut etmeleri lazım.Ben parçamdan çok memnunum.Dinleyiciler biraz daha duyarlı ve düşünceli yorum yapmalılar.

Sagopa = Bende bu konu hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. La Kayyüme İllahu Kafile albümünün söz açısından en iyi parçası bence.Bu işi bilen kişilere bir parçadır.Ben bu şarkının beatini yaparken zaten bu beati doyurabilecek sözler ancak bu seviyede olabilirdi.Mesela bu beate baytarı okuduğunuzu düşünün , ne kadar saçma olurdu.Kolera bence çok profesyonel bir şarkı yaptı ve bu beatede ancak böyle bir şarkı yapılabilirdi.Kolera´ya çok yakıştı bence ve Kafile´ nin en eli ayağı düzgün şarkısı bu.Bence bu eleştirileri yapanların Allah´la problemi olduğunu düşünüyorum.

ahker = seninde " Diyet " adlı şarkın çok konuşuluyor.Bunun bir hikayesi var mı ?

= Ben bi beat yaptım ama bu beate söyleyemedim çünkü çok zordu.Sonra Sago bana bi beat verdi .İsmi " İmdat " olan bu beat imdadıma yetişti.Ben o beati aldıktan sonra bir gecede şarkının hepsini yazdım ve sabahında da yolda yürürken nakaratı aklıma geldi ama söylemesi gerçekten zor bir şarkı ve kayıt aşaması çok uzun sürdü.Aslında benim bu şarkıdan çok beklentim yoktu.Ama gelen tepkilerin çoğu olumlu.İsminin diyet olmasının hikayesine gelince.Radyo da bir abimize bu şarkıyı dinlettiğimde "Sol kolumu burda bırakırım" lafı orda diyet anlamına geldiği için buna karar verdik.Zannetmesinler ki şişmanım )

ahker = sen şarkılarında neleri konu ediyorsun ?

= Benim her şarkımın bir hikayesi var.Yaşadığım şeyleri yazıyorum." Evvela Elveda " nın nakaratı benimde yolda yürürken aklıma gelmişti.Dışarı çıkmıştım yanımda kimse yoktu ve cebimde sadece tesbih ve sigara ( Babam duyacak şimdi yandık :S ) vardı.Bu ikisi benim yalnızlık oyunlarım ve nakaratı böyle oluşturdum.Şarkının beatini ve Sago yaptılar ve muhteşem bir şey çıktı ortaya."Yaşananlar Var " şarkısının yeri çok farklı benim için.Sözleri tam beni anlatıyor."İstediğimi Verin" çok farklı bir tarzda ve kulağa çok hitap eden bir tarz oldu

= "İstediğimi Verin" de çok güzel bir uyum var. nin puslu bir sesi var .Onun sesi yerde yürümüyo.O parçada ritm kayma söz konusu ama şöyle bir ritm kayması ; Kicklerden sonra gidiyo her zaman ve bu farklılık katıyo.Kicklerle beraber gitse böyle olmaz. ( Röportajdan sonra dinleyin ) Bu şarkıdaki vokalde Sago´nun bana çok yardımı oldu ve tamamen backvokallerle giden bir parça.

= Biz kayıtlarımızı Kuvvetmira´ da beraber yaptığımız için ve benim kayıtlarımdan biraz daha bahsetmek istiyorum..Sagopa bizim kimseye benzememiz için farklı olmamız için elinden geleni yaptı çok yardım etti ve bizim için bir temel oluşturdu.

ahker = Abluka Alarmda Kuvvetmira´nın Samsundaki grubu.Onlar hakkında ne söylemek istersin ?

Sagopa = Abluka Alarm Savaş ve Leadri nin oluşturduğu ikili.Onları çok özlüyoruz ikiside çok iyi insanlar ve karakterleri yüksek olan rapcilerdir.Çok iyi müzikal anlayışları var ve bana çok uyuyor.Leadri nin tıpkı bir şair gibi Savaş ´ ın da çok garip sözler yazdığını düşünüyorum.Bazen Savaş´ın sözlerini anlamakta biz bile zorluk çekiyoruz ) Onlarında solo olarak ve grup olarak albümleri olacak.Kafile´de çok üstün bir başarı gösterdiklerine inanıyorum ve bazı kişilerin Abluka Alarmı karalama amacıyla çıkardığı söylemlere katılmıyorum.Abluka Alarm kesinlikle sample çalmamıştır biz kendimiz yaptık bu şarkıyı.Daha önce yapan vardır tabii ki ona da saygı duyuyoruz tabii ki.Ama biz bandrollu yaptık.Kültür bakanlığında notaları bile var bu şarkının ve hepsinin izini de var.Birden fazla insan aynı sample ı kullanabilir.

ahker = Albümün masteringi nasıl yapıldı ?

Sagopa = Masteringi Harem grubundan Kaan yaptı.Birlikte eğlene eğlene yaptık.

ahker = Grafik tasarımı da çok güzel olmuş.Tasarımı kim yaptı ?

Sagopa = Cihan Örün yaptı ( Genç Grafik ) ve aynı zamanda sitemin admini.

ahker = Prodüksiyon aranje ve düzenlemeler sana mı ait ?

Sagopa = Bütün kayıtların prodüksiyonuyla ve aranjeleriyle ben ilgilendim.Yoğunduk ,Yorulduk .Hem vatani görevimi yapıyordum hemde şarkılarla ilgileniyordum ve kendi şarkılarımı yapmaya çalışıyordum.Eğlendik ve güzel bir albüm çıkarttık.

ahker = Kolera albümün oluşum aşamalarını senden de dinleyebilir miyiz ?

sagopa SND takımı 3. bolum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sagopa SND takımı 1. bolum
» sagopa SND takımı 2. bolum
» sagopa SND takımı 4. bolum
» hiphop belgeseli bölüm 1
» bolum orta veya dolu